Ususret svom 20. rođendanu Hrvatsko-češko društvo (HČD) krenulo je s novim vodstvom i s novim planovima usmjerenima za daljnje unaprjeđivanje hrvatsko-čeških odnosa.
Na godišnjoj skupštini održanoj 18. travnja 2011., umjesto Zvonimira Kotarca koji je na čelu HČD-a bio od 2005., za novog predsjednika izabran je dosadašnji tajnik Marijan Lipovac.
Novi potpredsjednik postao je Miroslav Křepela, tajnik Krešimir Budić, a uz njih članovi Upravnog odbora su i Zvonimir Maštrović i Dubravko Dosegović. HČD je osnovan 22. veljače 1992., a svoju 20. godišnjicu planira obilježiti nizom događaja u ovoj i idućoj godini.
Među najvažnijim akcijama planiranima za 2011. je postavljanje spomen-ploče u čast Marije i Stjepana Radića u crkvi svetog Norberta u Pragu, gdje su se 1898. vjenčali. Bit će to prvo obilježje podignuto u Radićevu čast izvan Hrvatske, a njemu i supruzi time će se odati počast zbog svega što su učinili na popularizaciji Čeha i češke kulture u Hrvatskoj i na zbližavanju naših dvaju naroda. To je danas glavna zadaća HČD-a, pa smo time na određeni način i mi baštinici Radićeva djela. Upravo ove godine, u lipnju, pada 140. godišnjica Radićeva rođenja, a nju će HČD obilježiti zajedno s Češkom besedom Zagreb. Vjerujemo da će se uskoro ostvariti i naša ideja o imenovanju jedne praške ulice u čast Stjepana Radića.
Inače, zalaganjem HČD-a do sada su u Pragu svoja spomen-obilježja dobili Nikola Tesla i Vladimir Prelog, a u lipnju bi ga trebao dobiti i Andrija Mohorovičić. Na tragu tog «popločavanja» Praga, HČD će inicirati da se u Napajedli u Moravskoj postavi spomen-obilježje u čast bana Josipa Jelačića, koji se ondje 1850. vjenčao s groficom Sofijom Stockau, a već godinama radi našeg glasila Susreti, do kraja 2011. planiramo izdati još barem jedan broj, a članovi HČD-a marljivo rade da do početka ljeta pripreme turistički vodič za češke turiste.
U planu rada je i proslava 75. rođendana prvog češkog predsjednika Václava Havela, u suradnji s češkim veleposlanstvom, kao i putovanje u Prag.
U svom arhivu i dalje čuvamo nama dragocjeni predmet kojim počinje povijest HČD-a: radi se o bilježnici Božidara Grubišića koji je prije 19 godina počeo okupljati inicijativni odbor za osnutak udruge koja će raditi na unaprijeđenju hrvatsko-čeških odnosa na kulturnom, umjetničkom, znanstvenom, gospodarskom i drugim područjima. Naša udruga se do 1993. nazivala Društvo hrvatsko-češkog i slovačkog prijateljstva, pa je stoga na koricama bilježnice prigodan, danas anakron natpis «Czechoslovakia». Grubišićev rukopis otkriva nam imena osoba s kojima je krenuo u osnivanje HČD-a, nacrte prvih programskih dokumenata, zapisnike prvih sastanaka i koncepte prvih brojeva glasila Susreti. Od tada do danas HČD je realizirao brojne projekte usmjerene na popularizaciju Češke u Hrvatskoj i Hrvatske u Češkoj, pri čemu posebno surađujemo s institucijama češke manjine u Hrvatskoj. HČD je do sada izdao četiri knjige i bio suorganizator nekoliko izložbi, kao i brojih tribina posvećenima raznim hrvatsko-češkim temama. Udruga ima 40 članova, a još 30 ih je u podružnici u Omišu.
S ponosom ističemo da smo jedino društvo prijateljstva koje ima svoje glasilo, a među rijetkima imamo i svoju internetsku stranicu. Uoči svog jubileja, pozivamo sve zainteresirane da se pridruže u redove HČD-a, radi zajedničkog rada na zbližavanju Hrvata i Čeha, kako bi i uz vaš doprinos ojačani ušli u svoje treće desetljeće. Jednako su dobrodošli i stari i mladi, i poduzetnici i studenti bohemistike, i oni koji znaju češki i oni koji nisu te sreće, i oni koje s Češkom spaja porijeklo i oni koji naprosto vole tu zemlju zbog njenih ljudi, kulture, humora, piva ili nekog drugog, samo njima znanog razloga.Kako biste se učlanili u HČD, dovoljno je ispuniti pristupnicu i poslati je na našu adresu: Hrvatsko-češko društvo, Šubićeva 20, 10000 Zagreb, ili navratiti osobno svakog prvog utorka u mjesecu kad se okupljamo od 18 sati nadalje, uz češko pivo ili Becherovku.