OSNOVNI PODACI

Obljetnice

Povratak na Članstvo i članove

Jubilej profesora Zlatka Stahuljaka

Profesor Zlatko Stahuljak svečano je proslavio 70. obljetnicu života u zagrebačkom Hrvatskom narodnom kazalištu (21. 11. 2003.), a dva je dana kasnije i Međunarodno violinističko natjecanje "Vaclav Huml", svečanim koncertom u Hrvatskom glazbenom zavodu, pored obilježavanja 30. obljetnice natjecanja i 25. obljetnice članstva toga natjecanja u Svjetskoj federaciji međunarodnih glazbenih natjecanja, obilježilo i jubilej svoga predsjednika.

Premda rođen 29. lipnja 1933. (Zagreb), raklo bi se izvan kazališne i koncertne sezone koji su godinama bile njegove koordinate, jer bio je solo violinist, glazbeni pedagog, koncertirao kao solist na violi, svojedobno bio čak i vršitelj dužnosti intendanta HNK-a, s nekoliko je mjeseci kašnjenja imao lijepu proslavu.

Ona je uključila predstavljanje njegovog netom objavljenog stručnog priručnika Gudalo - prijenosnik vaših glazbenih htijenja u nakladi Music Playa iz Zagreba, praizvedbu skladbe Pierrot s ružom koju mu je posvetio češki violinist Antonin Moravec, a na violini Petrus Guarnerius iz 1722. obnovljenoj u projektu kojega je predlagatelj bio upravo profesor Stahuljak izvela violonistica Maja Dešpalj, te izložbu o životu i radu slavljenika, kao i čestitke brojnih čestitara.

Tom se prigodom moglo čuti puno lijepih riječi, ali i zaokružiti slika o svestranosti profesora Stahuljaka. Primjerce, kao glazbeni je pedagog djelovao na muzičkim akademijama u Zagrebu, Ljubljani i kraće vrijeme u Beogradu. Vodio je majstorske tečajeve u Kini, Poljskoj i Njemačkoj, a održao je brojna predavanja o glazbi u Hrvatskoj i inozemstvu. Kao solist na violi koncertirao je s više orkestara, ogledao se kao glazbeni pisac i kritičar, te kao sudski prosuditelj odnosno vještak za gudačka i srodna glazbala. Uz to je bio i društveno angažiran od Braće Hrvatskoga zmaja i Hrvatsko-češkoga društva do Hrvatsko-austrijskoga društva, a i unatoč drugim velikim obvezama nije prestajao s članstvom u Muškom zboru župne crkve Sv. Ivana Krstitelja, na Novoj Vesi u Zagrebu.

Dakako, čestitke su izrekli brojni čestitari, pa tako u ime Hrvatsko-češkoga društva podpredsjednica Vlatka Banek, te u ime Hrvatsko-slovačkoga društva predsjednik prof. Ante Vukasović, koji su se prisjetili kako je prvi predsjednik Društva hrvatsko - češkoga i slovačkoga prijateljstva iz kojega su izrasla ta dva društva bio upravo profesor Stahuljak. Otuda se vinuo do prvoga hrvatskoga veleposlanika u tadašnjoj Češko-slovačkoj federaciji, a od početka 1993. u Češkoj republici. Stoga nije bilo nimalo čudno da mu je jubilej došao osobno čestitati i slovački veleposlanik g. Petrik, ali i predstavnici karitativne organizacije Viteški red sv. Vaclava iz Češke koja je Stahuljaka u međuvremenu primila među svoje članstvo.

Kako je slavljenik u kraćem razgovoru naglasio tri svoja nadahnuća - glazbu, obitelj i domovinu - na kraju treba reći i to da je brojna glazbena obitelj Stahuljak jedna od najbrojnijih u europskoj glazbenoj povijesti, o čemu je pisao muzikolog Andrija Tomašek u knjizi "Njih šesnaestoro". Glazbenik, glazbeni pedagog i diplomat, profesor Zlatko Stahuljak među najangažiranijim i najistaknutijim je njezinim članovima u svojih prvih sedamdeset godina. Što nam još sprema ubuduće vidjet ćemo, a na proteklih sedamdeset iskreno čestitamo! (vb)