U Daruvaru izložba Dušan Karpatský (1935.-2017.), znan i neznan

(povratak)

U Galeriji Saveza Čeha u Daruvaru od 20. ožujka do 10. travnja 2021. bila je postavljena izložba Dušan Karpatský (1935.-2017.), znan i neznan, posvećena najznačajnijem češkom kroatistu i najvećem promicatelju hrvatske kulture u Češkoj. Izložbu su organizirali Hrvatsko-češko društvo iz Zagreba i Literarni klub Saveza Čeha u Hrvatskoj, uz potporu Ministarstva kulture i medija Republike Hrvatske i Ministarstva kulture Češke Republike.

 

Autor izložbe je Andreja Stojković, izdavač i publicist iz Praga, dugogodišnji prijatelj i suradnik Dušana Karpatskog koji je nakon njegove smrti preuzeo brigu o njegovoj ostavštini. Izložba je premijerno bila postavljena u Pragu 2019., zatim je gostovala u Puli, Rijeci, Zagrebu i Bjelovaru, a u planu je njeno postavljanje u Sarajevu, Podgorici i Beogradu.

 

Izložba donosi pregled života i rada Dušana Karpatskog uz prikaz brojnih fotografija i dokumenata iz njegovog života, među kojima su i pisma koja su mu slali Václav Havel, Miroslav Krleža i Jaroslav Seifert, kao i uz osobne predmete i najznačajnija djela koja je ostvario. Dušan Karpatský objavio je oko 70 prijevoda hrvatskih pisaca, među kojima su i sabrana djela Miroslava Krleže na češkom, najprije u devet knjiga u razdoblju od 1965. do 2000., a zatim u sedam knjiga 2013. U šest knjiga objavio je sabrana djela Ive Andrića. U Zagrebu  je objavio Zlatnu knjigu češkog pjesništva, u Pragu češku antologiju hrvatskog pjesništva Koráb koralový (Korablja od koralja). U češkim arhivima otkrio je nepoznata književna djela Stjepana Radića pisana na češkom te ih preveo na hrvatski. Bio je dopisni član HAZU, suradnik mnogih hrvatskih kulturnih institucija te dobitnik niza hrvatskih priznanja, među kojima i Red Danice hrvatske s likom Marka Marulića, Inine nagradu za promicanje hrvatske kulture u svijetu, nagrade Matice hrvatske „Ljudevit Jonke“ za iznimna postignuća u promicanju hrvatskog jezika i književnosti u svijetu te  nagrade Hrvatsko-češkog društva „Marija i Stjepan Radić“.

 

Izložbu je 20. ožujka 2021. otvorio zamjenik češkog veleposlanika u Hrvatskoj Slavomír Goga, a o životu i zaslugama Dušana Karpatskog govorio je predsjednik Hrvatsko-češkog društva Marijan Lipovac koji je kazao da je Karpatský bio najveći promotor hrvatske kulture ne samo u Češkoj, nego i u svjetskim razmjerima, bez premca među drugim kroatistima kad se radi o poznavanju Hrvatske, njenog jezika, kulture i duha te o svestranosti i entuzijazmu kojim se bavio Hrvatskom.  „Kad su  pitanju hrvatsko-češki odnosi, onda sa sigurnošću možemo reći da je naprosto bio najveći među tolikim osobama koje su u proteklih gotovo tisuću godina radili na povezivanju Hrvata i Čeha. Na hrvatskoj strani s Karpatskim bi se mogao usporediti jedino Stjepan Radić kao najveći popularizator Češke na prijelazu 19. u 20. stoljeće. Promocija hrvatske kulture u Češkoj, kao i češke u Hrvatskoj, bila je Karpatskom životna misija kojoj je posvetio gotovo 60 godina, a motiv mu je bila svijest da je hrvatska kultura dovoljno vrijedna da se predstavi češkoj javnosti“, rekao je Lipovac. Putem videoveze nazočnima na otvorenju izložbe obratio se češki generalni konzul u Milanu i nekadašnji veleposlanik u Hrvatskoj Jiří Kuděla koji je kazao da je Karpatský devedesetih godina pomogao Česima da bolje shvate događanja u bivšoj Jugoslaviji. Kuděla je rekao i da je Karpatský iznimno volio Daruvar i rado ga posjećivao, a među njegovim djelima značajnima za češku publicistiku spomenuo je knjigu Labyrint literatury (Labirint književnosti) koja je doživjela tri izdanja i stekla kultni status u Češkoj.

 

Na otvorenju izložbe bili su nazočni i saborski zastupnik za češku i slovačku manjinu Vladimir Bilek, predsjednica Saveza Čeha Ana-Maria Štruml Tuček, zamjenica župana Bjelovarsko-bilogorske županije Tanja Novotni Golubić, ravnateljica NIU Jednota Lidija Dujmenović, glavna urednica Jednote Jana Stanja, predsjednica Češke besede Daruvar Željka Zadro, bivše predsjednice Saveza Čeha Leonora Janota i Libuše Stranjik te druge istaknute osobe češke manjine i Hrvatsko-češkog društva. Otvorenje je održano u skladu s epidemiološkim mjerama pa je unatoč velikom interesu Daruvarčana broj nazočnih morao biti ograničen.

 

 

Marijan Lipovac